Okul Psikoloğumuzdan

» TUVALET EĞİTİMİ

» KARDEŞ KISKANÇLIĞINDA ANNE BABA NE YAPMALI

» OKULA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

» ÖFKELİ ÇOCUKLARDA ÖFKE KONTROLÜ

» YEMEK ALIŞKANLIĞI VE BESLENME SORUNLARI

» ANAOKULU ve UYUM SÜRECİ

» AİLELERE TAVSİYELER....

» ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ EĞİTİMİ, OTORİTE VE EBEVEYN MODELLERİ


Anaokulu çocuğa ailenin ötesinde bir Dünya’yı keşfetmesine olanak tanıyan bir alandır. Bu alan içinde çocuk kendini kıyaslayabileceği “arkadaş” kavramını ve toplum içinde yaşama kurallarını öğrenir. “Arkadaş” kavramı çocuğa kendisini kıyaslayabileceği bir olgu sunarken, çocuk okul içindeki kuralları, arkadaşlarına ve öğretmenine nasıl davranması gerektiğini, yemek saati ve uyku saatlerinin düzenli bir şekilde olduğunu öğrenir. Bu çocuğa disiplinli olmayı, kurallara uymayı ve topluma uyum sürecini kazandırır. Ayrıca anaokulu çocuğun dil ve psiko-sosyal gelişimini destekler ve kendine özgüveni olan bir birey olmasını sağlar.
Çocuk anaokuluna başladığı zaman aile ortamının dışında kimseyi tanımadığı ve kurallarını bilmediği bir ortama girmektedir. Bu yeni durum ile karşı karşıya kalmak çocukta huzursuzluk yaratabilir ve uyum sorunu yaşatabilir. Bunun yanında çocuk ayrılma korkusu ve kaygısı taşıyabilir. Bu süreçte annenin veya çocuğa yakın diğer aile üyelerinin okulun ilk günlerinde yanında kalmalarını önermekteyim. Bu sayede çocuk ortama ve öğretmenine alışma sürecinde annenin varlığını görerek kendini güvende hisseder ve terkedilme korkusu yaşamaz. Okulun ilk sürecinde çocuğun 2-3 saatlik oyun gruplarına daha sonrasında kademeli olarak yarım gün ve tam gün şeklinde okula verilmesi yine çocuğun uyum sürecini kolaylaştırır.

ÇOCUĞUN UYUM SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN
• Anaokuluna başlayacak çocuğun uzun bir ayrılık ile baş edebilmesi için onu kısa süreler için sizden ayrı kalmaya alıştırmalısınız. Örneğin; birlikte oyun oynamak için bir arkadaşının evine gitmesi ve siz ayrıldığınızda itiraz etmemesi çocuğun kendine olan özgüvenini artırır.
• Çocuğunuza anaokuluna getirmeden önce neden oraya gitmesi gerektiğini ve orada neler yapacağına, kimlerin olacağına dair olumlu açıklamalar yapın.
• Okul için gerekli malzemeleri birlikte alın ve onun seçmesine izin verin.
• Çocuğun anaokuluna başlamasında en ufak bir tereddüt yaşanmamalı bu çocuğa yansıtılmamalıdır. Anne-babanın yanı sıra büyükanne ve dedelerin de hemfikir olması sağlanmalıdır. Ailede herhangi bir bireyin bu konudaki olumsuz tavrı çocuğun okula gitmeyi reddetmesi için yeterlidir.
• Çocuğu okula götürecek kişi kolayca ayrılabileceği biri olmalıdır.
• Çocuğa ayrılacağınızı söyleyin ama mutlaka onu almak için geri döneceğinizi belirtin, yalan söylemeyin. Yalan söylemek çocuğun size olan güvenini sarsacaktır.
• Kaygılı olmayın, sakin kalmaya çalışın. Bu durum çocuğunuzun kaygılarını pekiştirir.
• Vedalaşmalar uzun sürmemelidir. Çocuğunuz ne kadar ağlarsa ağlasın bunun hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini anlaması sağlanmalıdır.

Psikolog Hazal Ezgi Ağırkan

Web Tasarım Panorama Ajans